Browse By

Cegła: tradycja i ekstrawagancja

Cegły klinkierowe dostępne są w bardzo różnych wymiarach, a także odmiennych barwach. Dzięki temu jest to materiał uniwersalny. Cegłę można wykorzystać do wykończenia niemal każdej elewacji, a także wnętrza budynku. Nie ma znaczenia styl projektu.

Cegła współgra zarówno z architekturą nowoczesną, jak i rozwiązaniami typowo klasycznymi. Nadaje się zarówno do pokrywania całej ściany, jak i wykończenia tylko niektórych elementów. Pod względem estetycznym jest to materiał bardzo elastyczny. Do tego cegła potrafi zachować właściwości mechaniczne i wizualne przez wiele lat.

Wypalanie w wysokiej temperaturze sprawia, że jest to materiał niezwykle wytrzymały. Cieszy zwłaszcza trwałość barwy, która nie blaknie nawet w trakcie wieloletniego użytkowania budynku. Cegła jest też odporna na chłonięcie zabrudzeń. Wszelkie naloty można usunąć przy użyciu zwykłej wody.

Cegła jest dobrym wyborem również wtedy, gdy chcemy stworzyć niepowtarzalną elewację. Duży wybór rozmiarów, kształtów, kolorów i wiele możliwości układania cegły sprawiają, że nadaje się ona doskonale do tworzenia prostych wykończeń, jak i bardziej ekstrawaganckich rozwiązań. Jedynym minusem z estetycznego punktu widzenia jest to, że cegła może nie dawać jednolitej barwy po ułożeniu. Mimo starań producentów, kolory poszczególnych partii często różnią się nieznacznie odcieniem.

Dobrym pomysłem jest więc wcześniejsze porównanie cegieł pochodzących z kolejnych partii i ewentualne ich wymieszanie, by zredukować efekt zróżnicowania.

www.catonpillar.pl