Browse By

Co należy ustalić z poprzednim właścicielem przed kupnem mieszkania?

Bardzo wielu ludzi decyduje się na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Wiąże się to między innymi z niższą ceną niż na rynku pierwotnym oraz przekonaniem o większej niezawodności murów, stawianych kilka bądź kilkanaście lat temu.

Spora część kupujących decyduje się na pomoc pośredników, jednak są i tacy, wolący zdobyć mieszkanie na własną rękę. To właśnie im zaleca się wzmożoną ostrożność, bo wbrew pozorom nie wystarczy, by osoba sprzedająca była miła i kontaktowa.

W pierwszej kolejności trzeba się upewnić, czy rzeczywiście jest właścicielem danego lokalu. Aby ustalić, kto jest pełnoprawnym właścicielem mieszkania z rynku wtórnego, niezbędne jest sprawdzenie księgi wieczystej.

Jeśli natomiast lokal nie ma założonej księgi wieczystej, należy poprosić o dokument potwierdzający prawo do mieszkania – najlepiej akt notarialny lub jego odpis, który powinien znajdować się w posiadaniu właściciela. W przeciwnym razie może się zdarzyć tak, że mieszkanie sprzeda osoba, która wyłącznie je wynajmuje i zawarty z nią akt notarialny okaże się nieważny.

Zobacz dlaczego rury pehd są najczęściej wybieranym produktem strefaprogress.pl