Browse By

Co powinno się sprawdzić w księdze wieczystej?

www.archivorthodoxy.org

Księga wieczysta to rodzaj rejestru publicznego, przedstawiającego stan prawny konkretnej nieruchomości. To jeden z ważniejszych dokumentów, które powinien sprawdzić kupujący, nabywający mieszkanie z rynku wtórnego. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie mieszkania mają założoną księgę wieczystą – chodzi tu głównie o lokale spółdzielcze własnościowe.

Dostęp do księgi wieczystej można uzyskać poprzez wystąpienie o jej odpis. Można tego dokonać w siedzibie sądu rejonowego. Kupujący, mając wgląd do księgi wieczystej, w pierwszym jej dziale może sprawdzić metraż mieszkania, a także ilość pomieszczeń.

W przypadku gdy osoba sprzedająca określiła nam metraż jako większy niż figuruje w dokumentach, powinno się to zgłosić, by nie zapłacić za dużo. Jeśli chodzi o drugi dział, znajdują się tam informacje na temat właściciela. Trzeba bowiem wiedzieć, czy osoba, która się za niego podaje, naprawdę nią jest ani czy nieruchomość nie jest objęta współwłasnością.

W trzecim dziale można sprawdzić, czy w odniesieniu do konkretnego mieszkania nie toczy się żadne postępowanie egzekucyjne. Mieszą się tam także informacje odnośnie prawa pierwokupu czy ewentualnego zakazu zbywania.

zarządca nieruchomości gdańsk http://viacon.pl/pl/konstrukcje-multiplate