Browse By

Gry komputerowe online

Dzisiejsza młodzież bardzo często i chętnie sięga po gry komputerowe. Stały się one jednym z podstawowych rodzajów rozrywki. Jedną z popularniejszych współcześnie kategorii gier komputerowych są gry online. Dlaczego zyskują one na popularności i dlaczego młodzież tak chętnie po nie sięga? Sprawdźmy!

W cudownym świecie gier komputerowych online

Gry komputerowe online, w przeciwieństwie do tych offline, dają możliwość komunikowania się ze światem zewnętrznym. Uczestnicząc w grach online mamy możliwość prowadzenia interakcji w świecie wirtualnym zarówno z prawdziwymi przeciwnikami, jak i sojusznikami. Gry online uczą nas więc komunikacji z drugim człowiekiem, często także w języku obcym. Większość gier online jest dostępna na całym świecie. Dlatego jeśli chcemy porozumieć się z innymi graczami, jesteśmy zmuszeni posługiwać się obcym językiem – najczęściej angielskim. To doskonały sposób nie tylko na sprawdzanie własnych umiejętności językowych, ale również ich bieżące szlifowanie. Inną pozytywną cechą gier komputerowych online jest brak kosztów. Grając w gry komputerowe online, jesteśmy zobligowani wyłącznie do zapłacenia rachunku za Internet. Często gry online są grami darmowymi, w przeciwieństwie m.in. do gier offline.

Choć oczywiście nie stanowi to reguły. Szeroko rozwinięte gry MMO często są objęte abonamentami. Więcej o popularnych grach MMO dowiesz się z dalszej części artykułu.

Rodzaje gier komputerowych online

Pierwszym rodzajem gier komputerowych online były gry MUD. Ten rodzaj gry powstał w 1980 roku i opierał się na prostych plikach tekstowych. W grach MUD świat przedstawiony był najczęściej fantastyczny i zawierał elementy gier RPG. Również w latach 80-tych XX wieku powstały pierwsze wirtualne odpowiedniki szachów i scrabble. Dzisiaj gry komputerowe online można podzielić na proste gry na przeglądarkę oraz rozbudowane gry MMO, które wymagają instalacji na dysku twardym przed ich uruchomieniem.

Gry MMO (massively multiplayer online games)

Gry MMO zyskały na popularności wraz z rozwojem Internetu szerokopasmowego. Gry MMO polegają na rywalizacji między sobą graczy grających na całym świecie. Jednymi z najpopularniejszych tego typu gier są World of Warcraft, World of Tanks, Tibia, czy The Settlers Online. Gry MMO można podzielić na gry bezpłatne tzw. free to play (w których rozgrywka jest bezpłatna, a płatne są wyłącznie dodatkowe przedmioty m.in.

moce, czary, czy broń) oraz gry płatne, które są objęte najczęściej miesięcznym abonamentem.