Browse By

Jaką fakturę wybrać?

Kamień jako materiał budowlany bywa różnie obrabiany. W sprzedaży znajdziemy zarówno kamień szlifowany, polerowany, jak i ciosany. Każdy z nich może stanowić doskonały wybór, w zależności od tego, jakich właściwości praktycznych i jakiego rodzaju estetyki oczekujemy. Kamień, który był polerowany, może prezentować się bardzo pięknie, ponieważ proces obróbki uwypukla niedostrzegalne wcześniej zalety wizualne tego materiału. Najlepszym przykładem jest uwidocznione podczas polerowania użylenie kamienia. Uwydatniona zostaje także barwa.

W tej formie najczęściej można kupić wapień oraz granit. Poniekąd przeciwieństwem tej formy są kamienie dostępne w formie ociosanej czy grotowanej. Nie uświadczymy tutaj estetycznej gładkości, ale to dobry wybór jeśli stawiamy na naturalny, surowy wdzięk kamienia. W parze z względami wizualnymi idą oczywiście właściwości praktyczne. Szlifowanie oraz polerowanie nie pozostaje bez wpływu również na funkcjonalność materiału budowlanego. Nie oznacza to jednak, że jest ona zredukowana.

Wręcz przeciwnie. Gładka powierzchnia pozwala dłużej zachować elementy elewacji czy wszelkie inne fragmenty wykonane z kamienia w czystości. Brud na gładkiej powierzchni po prostu trudniej się osadza i nie wnika w strukturę materiału. Zmniejsza się także porowatość kamienia, a co za tym idzie, materiał jest bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych. Niezależnie od wybranej faktury, kamień powinien być chroniony środkami hydrofobizującymi. Pozwalają one na dłuższe zachowanie jego wyjątkowych właściwości.

www.gpwnagpw.pl