Browse By

Ocieplanie domu metodą ETICS

Ocieplenie domu można wykonać na wiele sposobów, różnymi technikami i przy wykorzystaniu różnych materiałów – styropianu, pianki poliuretanowej, wełny mineralnej, czy coraz popularniejszych płyt warstwowych z odpowiednim rdzeniem. Niezmiennie jednak najpopularniejszą metodą ocieplania m.in. domków jednorodzinnych jest metoda ETICS (dawniej BSO) co z angielskiego External Thermal Insulation Composite System, co definiuje dopasowany system produktów, które są niezbędne do prawidłowego wykonania izolacji termicznej oraz elewacji z tynku. Wspomniana metoda jest metodą tak zwaną „lekką mokrą”.

Co wchodzi w skład zestawu ETICS

Wykonanie ocieplenia metodą ETICS wymaga zaopatrzenia się w kilka niezbędnych produktów. Podstawę stanowi oczywiście materiał izolacyjny. W tym przypadku mamy do wyboru m.in. płyty termoizolacyjne ze styropianem, czy wełną mineralną. Niezbędne będą także zaprawy lub masy klejowe, dzięki którym przymocujemy płyty termoizolacyjne. Ponadto nie można zapomnieć również o zaprawie i masie klejowej, która jest niezbędna do wykonania warstwy zbrojonej.

Do tego celu musimy użyć także tkaniny szklanej. Z kolei do wykonania warstwy pośredniej potrzebny będzie preparat gruntujący. Ponadto powinniśmy zaopatrzyć się także w łączniki mechaniczne, masę tynkarską, farbę elewacyjną oraz materiały, które są potrzebne do wykańczania szczególnych miejsc elewacji np. szyny, listwy, siatki narożnikowe, taśmy, czy materiały uszczelniające.

Jak wykonać ocieplenie metodą ETICS

Podobnie jak w przypadku każdej innej metody, w pierwszej kolejności musimy przygotować podłoże. Powinno być ono gładkie, suche oraz oczyszczone z brudu i kurzu. Jeśli pracujemy na podłożu starym musimy je wyrównać i zagruntować. Kolejny etap to przygotowanie zaprawy klejącej. W tym przypadku musimy postępować zgodnie z instrukcją producenta. Następnie przystępujemy do mocowania płyt izolacyjnych. Na tym etapie musimy pamiętać o tym, aby klej nakładać wzdłuż każdej krawędzi oraz punktowo na środku. Nie wcześniej niż po upływie dwóch dni od przyklejenia płyt możemy przystąpić do wykonywania warstwy zbrojnej siatką z włókna szklanego.

Kolejny krok to gruntowanie podłoża, wykonanie wyprawy tynkarskiej oraz malowanie elewacji.