Browse By

Ocieplanie mieszkania

Ocieplanie domu jest rzeczą naturalną, jednak coraz częściej decydujemy się także na ocieplanie mieszkań. W szczególności mieszkań położonych w starym budownictwie bloków. Jeśli nie mamy co liczyć na ocieplenie całego bloku ze strony spółdzielni mieszkaniowej, bądź wspólnoty, a w naszym mieszkaniu jest zimno, musimy wciąć sprawy w swoje ręce. Oczywiście nie ocieplimy mieszkania od zewnątrz, tak jak to bywa w przypadku domków jednorodzinnych, jednak możemy je ocieplić od wewnątrz.

Etapy ocieplania mieszkania od wewnątrz

Przed przystąpieniem do prac związanych z ocieplaniem mieszkania od wewnątrz, należy usunąć ze ściany wszelkie przeszkadzające elementy, m.in. grzejniki. Na tym etapie warto zastanowić się także nad wymianą okien.

Jeśli nie są one do końca szczelne, ocieplenie ścian może na niewiele się zdać. Kolejny etap to odpowiednie przygotowanie podłoża. Ściany przeznaczone do ocieplenia powinny być gładkie i czyste. Do mieszkań od wewnątrz idealnie nadają się płyty termoizolacyjne z wełny szklanej.

Każdą kolejną płytę montujemy na ścianie, a następnie pokrywamy izolacją. Ociepleniu należy poddać zarówno ścianę szczytową, jak również niewielką część przylegających do niej ścian. Wszystko po to, aby zapobiec ubytkom ciepła. Oprócz samych ścian niezwykle ważne jest również docieplenie części sufitu oraz podłogi.

Wracając do samego sposobu montażu wełny, gdy mamy już ją ułożoną na ścianie szczytowej, w dalszej kolejności powinniśmy przykryć ją paroizolacją. Kolejny krok to doklejenie izolacji do ścian przylegających, sufitu i podłogi. Do tego celu warto użyć taśmy dwustronnie klejącej. Gdy mamy już w ten sposób przygotowane ocieplenie, następnie starannie powinniśmy je pokryć płytami gipsowo-kartonowymi montowanymi na stelażu.

Dlaczego warto ocieplać mieszkania?

Ocieplenie mieszkania w wielu sytuacjach jest nieuniknione. Jeśli zamieszkujemy mieszkanie położone w starym budownictwie, a spółdzielnia nie podejmuje działań związanych z ociepleniem budynku, musimy działać sami. Jeśli zdecydujemy się na ocieplenie mieszkania od wewnątrz zyskamy komfort, a ponadto możemy liczyć także na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem mieszkania.