Browse By

Rozmawiaj o tym, co będzie się działo

Wiele dzieci samo z siebie wyraża chęć wyjazdu na swoją pierwszą kolonię. Nic dziwnego, skoro zwykle dowiadują się o takiej możliwości z interesujących źródeł – od bajkowych postaci, pojawiających się w książkach i filmach.

Czasami jednak wyobrażenie malucha niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Jeśli chcesz dobrze przygotować dziecko na jego pierwsze kolonie, rozmawiaj z nim jak najwięcej.

Zanim wspólnie podejmiecie decyzję o wyjeździe, opowiedz dokładnie dziecku o tym, jak wyglądają tego typu wyjazdy. Pamiętaj, że twoim zadaniem jest w miarę obiektywne przedstawianie faktów.

Nie możesz nadmiernie zniechęcać swojej pociechy, ale nie powinieneś także zbytnio ubarwiać rzeczywistości. Przedstaw kolonię jako interesującą formę spędzenia wolnego czasu, ale z uwzględnieniem obowiązków, jakie będzie musiał podejmować.

Nie zapomnij go uprzedzić, że będzie musiał po sobie sprzątać, dyżurować na stołówce czy samodzielnie kompletować garderobę. Dziecko, które wcześniej dowie się, co je czeka, będzie dobrze przygotowane do udziału w kolonii.

Zaoszczędzisz mu zbędnego szoku w sytuacji, gdy rzeczywistość nieco rozminie się z jego wyobrażeniami. Dodatkowo masz szansę sprawić, że względnie łatwo odnajdzie się w nowych, nietypowych warunkach.

www.kosmetyk.net.pl