Browse By

Skutki częstego siedzenia przed komputerem

Po całym dniu pracy komputerowej wracasz do domu, jesz obiad i siadasz znów przed komputer. Fakt, tym razem dla rozrywki i odpoczynku – ale wciąż przed komputerem. Długotrwałe siedzenie przed monitorem niesie za sobą szereg szkodliwych zagrożeń, które mogą nas spotkać.

Poza zerwaniem i mocnym rozluźnieniem relacji międzyludzkich, dochodzi zamknięcie w sobie, wycofanie oraz uciekanie w świat fantasy na niekorzyść życia realnego. Osoby godzinami siedzące przed komputerem trudniej zawierają nowe znajomości. Zdarza się, że cierpią na depresję.

Pomijając aspekty psychologiczne, siedzenie przed komputerem i granie w gry nierzadko odbija się na naszym zdrowiu fizycznym. Siedzenie w jednej pozycji, mało ruchu- szybko doprowadza do zwiększenia wagi, a stąd krótka droga do nadwagi i chorób układu krążenia. Siedzenie w jednej pozycji na niewygodnych krześle źle wpływa na kręgosłup.

Dlatego osoby chore powinny zadbać o odpowiednie oparcie, a także przerwy co kilka minut pracy. Podczas pracy przed monitorem męczą się oczy.

Natomiast firma czy szkoła powinny zadbać o odpowiednie biurka do pracowni komputerowej.