Browse By

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazem należy prawdopodobnie do jednych z najpopularniejszych możliwości ogrzewania domu. Ten sposób ogrzewania ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, którzy stawiają na alternatywne i bardziej nowoczesne metody grzewcze. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, czym będziesz ogrzewał swój dom, sprawdź koniecznie jakie są wady i zalety ogrzewania gazowego.

Zalety ogrzewania gazowego

Podstawową zaletą ogrzewania gazowego jest wygoda.

System ogrzewania gazem nie wymaga ingerencji człowieka. Jest bezobsługowy, a dzięki temu nie pochłania naszego cennego czasu. Po uruchomieniu instalacji grzewczej nie ma konieczności jej doglądania, sprawdzania, czy kontrolowania. Wystarczy doroczny przegląd techniczny, by cały rok móc cieszyć się ciepłem w domu.

Innym atutem ogrzewania gazowego jest wysoka sprawność systemów grzewczych. Kotły gazowe są urządzeniami nowoczesnymi, a zarazem oszczędnymi. Na szczególną uwagę zasługują urządzenia kondensacyjne. Ich konstrukcja pozwala osiągnąć bardzo wysoką sprawność w odniesieniu do wartości opałowej paliwa.

Dla przykładu: przy użyciu kotłów kondensacyjnych jesteśmy w stanie uzyskać zdecydowanie więcej ciepła, niż przy użyciu kotłów niekondensacyjnych. Inną zaletą systemu gazowego jest oszczędność miejsca. Kocioł gazowy możesz zaaranżować w dowolnym miejscu np. w piwnicy.

Ponadto dzięki temu, że system ten jest bezinwazyjny i czysty, w bliskiej odległości od kotła możesz zaaranżować np. pralnię, czy suszarnię.

Wady ogrzewania gazowego

Podstawowym ograniczeniem w przypadku ogrzewania gazowego jest konieczność podłączenia domu do sieci gazowej. Niestety nie w każdym miejscu jest to możliwe, a często może okazać się także nieopłacalne.

Koszt przyłączenia gazu w miejscach oddalonych od sieci może okazać się niebywale kosztowne. Niektórych mogą odstraszyć także formalności związane z możliwością uzyskania pozwolenia na przyłączenie gazu. Wadą ogrzewania gazowego są także dość spore koszty inwestycyjne związane z aranżacją kotłowni.